6 kwietnia 2016

Techniki Dobrej Edukacji 2016

Głównym tematem Technik Dobrej Edukacji w 2016 roku będzie współpraca.

Ważnym wątkiem będzie współpraca organizacji starających się innowacyjnie pracować na rzecz dzieci i młodzieży.

Instytut Dobrej Edukacji zaprezentuje efekty badania naukowego wspieranego przez Fundację PZU, poświęconego przykładom innowacyjnych rozwiązań edukacyjnych, w narracjach dyrektorów szkół oraz przedstawicieli organizacji pozarządowych. W rezultacie koncepcje pracy i działania wielu organizacji zostaną osadzone w szerszym kontekście, umożliwiającym porównanie metod i organizacji pracy, dzięki czemu zainspirowane do współpracy zostaną kolejne środowiska.

Zwrócimy uwagę na działania organizacji:
- prowadzących edukację metodami nie-klasowo-lekcyjnymi, aby mogły się porównywać i inspirować, jeśli chodzi o rozwiązania organizacyjno-dydaktyczne;
- promujących i prowadzących tutoring czy mentoring, zachęcając ich do realizowania wspólnych projektów;
- zajmujących się metodami pracy z dziećmi z niepełnosprawnościami czy o innych szczególnych potrzebach, jak wybitne zdolności - chcemy zacieśniać ich współpracę i wymianę doświadczeń.

Wymiana doświadczeń, wzajemna inspiracja, współpraca z organizacjami, specjalizującymi się w przynajmniej jednym z trzech obszarów, jak: spersonalizowana (nie-klasowo-lekcyjna) organizacja pracy dydaktycznej, organizowanie mentoringu lub tutoringu, zaspokajanie specjalnych potrzeb edukacyjnych uczniów, ma pomóc doskonalić te metody pracy oraz inspirować nimi innych. Trzy dyskusje panelowe będą poświęcone przedyskutowaniu wstępnych efektów tego badania naukowego.

Przedstawiciele Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki UG opowiedzą o metodach popularyzowania nauki w lokalnym środowisku na przykładzie swojej współpracy z pomorskimi szkołami w trakcie Roku Matematyki na Pomorzu.

Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych przygotowała sesję o narzędziach technologicznych do organizowania współpracy dzieci i młodzieży.

Kolejny, aktualny wątek to współpraca na rzecz Dobrej Edukacji po projektowanej "dobrej zmianie" w edukacji: organizowanie współpracy uczniów i nauczycieli, organizowanie współpracy z rodzicami, współpraca w gminie na rzecz rozwoju szkół. Damy możliwość uczestnikom przedyskutowania tych tematów w grupach.


Komitet Organizacyjny III Konferencji "Techniki Dobrej Edukacji"

Katarzyna Hall
Prezes Stowarzyszenia Dobra Edukacja

Prof. dr hab. Marek Bednarczyk
Dziekan Wydziału Informatyki w Gdańsku Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych

Dr Hanna Furmańczyk
Prodziekan ds. Rozwoju i Promocji Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki Uniwersytetu Gdańskiego


Program konferencji 2016

Warunki uczestnictwa 2016

Kontakt do organizatorów: biuro@dobraedukacja.edu.pl